Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Pompa ciepła powietrze-woda typu Split aroTHERM pure marki Vaillant

Warunki zabudowy pompy ciepła – przepisy

Data publikacji 5 kwietnia 2024

W ostatnich latach pompy ciepła typu powietrze-woda zyskały sporą popularność. Nie ma co się dziwić, stanowią one doskonałe rozwiązanie w zakresie ogrzewania, chłodzenia budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jednakże, aby zapewnić optymalną wydajność i trwałość systemu, kluczowy jest prawidłowy montaż urządzenia. W tym artykule omówione zostaną wymagania dotyczące miejsca instalacji oraz warunków zabudowy pompy ciepła. Poruszymy również kwestię, dlaczego warto zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez urządzenie.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są warunki montażu pompy ciepła typu split,
  • dlaczego warto pamiętać o odprowadzaniu kondensatu,
  • jak powinien wyglądać montaż jednostki zewnętrznej pompy ciepła.

Wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła związany jest bezpośrednio z jej pracą i emitowanym hałasem oraz koniecznością odprowadzania kondensatu. To właśnie ze względu na te dwa główne czynniki zaleca się zachowanie odpowiednich odległości. Co prawda, nie ma bezpośrednich zapisów w prawie, które normowałyby warunki zabudowy pompy ciepła, dlatego tak ważne jest przestrzeganie dobrych praktyk we własnym zakresie.

Zabudowa pompy ciepła typu split – warunki montażu

Aby zapewnić efektywną pracę pompy ciepła typu powietrze-woda, kluczową rolę będzie odgrywać tu właściwy przepływ powietrza wokół urządzenia. Istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od ściany budynku oraz utrzymanie wolnej przestrzeni przed urządzeniem. Warto pamiętać, że powietrze jest głównym źródłem ciepła. Jego przepływ, ilość i temperatura mają wpływ na ilość pozyskiwanego ciepła oraz zużycie energii przez pompę. Natomiast usuwane powietrze jest o około 8℃ chłodniejsze od powietrza zewnętrznego, dlatego nie zaleca się ustawiania pompy ciepła przodem do tarasu, okien itp.

Pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM pure marki Vaillant

Pompa ciepła powietrze-woda typu Split aroTHERM pure marki Vaillant.

Montując jednostkę zewnętrzną np. pompy ciepła marki Vaillant, powinieneś w miarę możliwości unikać drzew i krzewów liściastych z kilku powodów. Po pierwsze, liście i gałęzie często ograniczają przepływ powietrza do jednostki zewnętrznej, co prowadzi do obniżenia wydajności i efektywności pracy pompy ciepła. Po drugie, liście i pyłki roślin mogą dostawać się do wnętrza jednostki zewnętrznej, co w konsekwencji powoduje zanieczyszczenia i uszkodzenia jej elementów wewnętrznych. Po trzecie, należy uważać na zapylone powietrze. Cząsteczki pyłku osiadają na elementach zewnętrznej jednostki pompy, co wpływa na obniżenie jej wydajności oraz zwiększa ryzyko awarii.

Jeśli planujesz zabudować jednostkową zewnętrzną pompę ciepła w zabudowie szeregowej lub domu jednorodzinnym, należy upewnić się, że dostęp do urządzenia i jego elementów serwisowych będzie zachowany. Zabudowa pompy ciepła powinna być zaprojektowana tak, aby nie ograniczać przepływu powietrza do urządzenia ani nie powodować nagrzewania się jego elementów wewnętrznych. Warto również zapoznać się z zaleceniami producenta pompy ciepła odnośnie do zabudowy, aby upewnić się, czy dopuszcza taką możliwość. Jeśli nie ma takiej potrzeby, pozostaw jednostkę zewnętrzną bez dodatkowej obudowy, aby zapewnić jej prawidłową pracę i zmniejszyć tym samym ryzyko potencjalnych awarii i usterek.

Pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM pure marki Vaillant

Minimalne odległości przy instalacji jednostki split w zależności od miejsca montażu dla pomp ciepła typu split od marki Vaillant.

Odprowadzanie kondensatu – dlaczego warto o tym pamiętać?

Podczas pracy pompy ciepła może gromadzić się kondensat, czyli skropliny powstałe ze schładzanego powietrza. Ważne jest, aby skutecznie go odprowadzać. Konieczne jest w tym wypadku zapewnienie spływu kondensatu do gruntu, nawet w przypadku niskich temperatur zewnętrznych. Możliwe jest także odprowadzanie go do wewnętrznej kanalizacji budynku, jednak należy zadbać o zabezpieczenie zewnętrznego fragmentu rurociągu przed zamarzaniem.

Pompa ciepła – zabudowa i montaż jednostki zewnętrznej

W kontekście lokalizacji jednostki zewnętrznej, należy zwrócić uwagę również na poziom hałasu. W przypadku, gdy jego poziom będzie zbyt duży może być on kłopotliwy zarówno dla użytkowników, jak i sąsiadów. Dlatego zaleca się unikanie instalowania jednostek zewnętrznych w pobliżu okien sypialni. Hałas można zredukować poprzez montaż jednostki na tzw. wibroizolatorach. Urządzenia generujące dźwięki są poddane ograniczeniom – zgodnie z przepisami poziom ciśnienia akustycznego na granicy działki nie może przekraczać 50 dB (A) w dzień oraz 40 dB (A) w nocy w przypadku zabudowy jednorodzinnej. Co do odległości od granicy działki, przepisy wymagają zachowania przestrzeni 3 metrów – jest to minimalna odległość, jednak zaleca się rozważenie zwiększenia jej, ponieważ pompy ciepła to urządzenia generujące stały dźwięk, który może być niekomfortowy.

Zaplanowanie miejsca instalacji powietrznej pompy ciepła wymaga uwzględnienia kilku czynników, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo, wygodę oraz odpowiednią eksploatację urządzenia. Warto skonsultować się z fachowcem w dziedzinie projektowania i instalacji systemów grzewczych opartych na pompach ciepła, który na pewno wskaże odpowiednie rozwiązanie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?