Masz ślimaki w ogrodzie? Podpowiemy ci jak się ich pozbyć!
Data publikacji 31 października 2023Ślimaki często bywają utrapieniem w naszych ogrodach, szczególnie podczas deszczowej pogody. Zostawiają w roślinach wygryzione dziury i śluzowate ślady. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na walkę z tymi zwierzętami. Jeśli też masz ten problem w swoim ogrodzie to my podpowiemy ci jak pozbyć się ślimaków.
W tym artykule zawarliśmy:
- Jak rozpoznać obecność ślimaków?
- Domowe sposoby na walkę ze ślimakami
- Gatunki ślimaków, które powodują najwięcej szkód
Zobacz także: Jak długo żyją szczury domowe i od czego to zależy?
W Polsce problem ze ślimakami coraz bardziej się pogłębia, warto więc dobrze przygotować się wypędzenie ich ze swojego ogrodu.
Jak rozpoznać obecność ślimaków?
Wiedza o obecności ślimaków w naszym ogrodzie jest kluczowa do skutecznego pozbycia się ich. Nie zawsze można zobaczyć ślimaki gołym okiem, ponieważ żerują one głównie w nocy. Najłatwiej sprawdzić czy na liściach nie zostały ślady śluzu, który jeśli nie ulegnie wymyciu przez deszcz zasycha i pozostaje na liściach. Sprawdź dokładnie górną i dolną część liści oraz glebę pod roślinami. Jeśli ślimaki są u nas dłużej, to ich obecność można poznać przez naruszone liście kwiatów i innych roślin – nawet tych martwych w kompostownikach. Czasem można też znaleźć jaja ślimaków, są to małe, białe lub żółte kuleczki. Jaja są zwykle ukryte pod kamieniami lub w szczelinach.
Domowe sposoby na walkę ze ślimakami
Jeśli chcesz wygonić ślimaki to wcale nie musisz zaopatrywać się w drogą chemię. Dowiedz się jak pozbyć się ślimaków z ogrodu za pomocą naszych sposobów:
- Możesz wspomóc się roślinami – naturalnymi wrogami ślimaków są na przykład macierzanka, rumianek, majeranek, cząber ogrodowy, tymianek, cebula, gorczyca, czosnek i szałwia.
- Kolejnym wrogiem tych mięczaków jest cynamon – działa na nie odstraszająco. Wystarczy, że posypiesz okolice swoich roślin przyprawą i od razu zmniejszy się ryzyko zniszczenia. Plusem jest to, że cynamon nie wpływa negatywnie na rozwój roślin, warzyw i owoców.
- Innym bezinwazyjnym sposobem są pułapki. Przeznacz na to fragment ogrodu i stwórz środowisko, które przyciągnie szkodniki. Zadbaj o to, żeby miejsce było w cieniu i wilgotne. Możesz dodać też jakąś przynętę, np. liście sałaty. Ślimaki zbiorą się w tym miejscu w nocy i rano będziesz mógł przenieść je w dalsze, bezpieczne miejsce.
- Pułapkę można również stworzyć z piwa. Wykop niewielki dół i wkop w niego słoik wypełniony piwem.
- Dobrym domowym środkiem ślimaki jest też kawa. Wymieszaj zaparzoną kawę z wodą w stosunku 1 do 4 i spryskaj rośliny atakowane przez ślimaki. Możesz też rozsypać fusy po kawie przy roślinach.
Gatunki ślimaków, które powodują najwięcej szkód
W Polsce występuje aż 170 gatunków ślimaków lądowych. W naszych ogrodach najczęściej można natknąć się na następujące gatunki:
- ślimak winniczek – bardzo popularny ślimaka z charakterystyczną jasną skorupą, preferuje wilgotne i zacienione miejsca, w których grasuje głównie w nocy
- ślimak zaroślowy – również popularny gatunek w Polsce, ma ciemnoszarą lub brązową skorupkę w kształcie stożka z paskami w ciemniejszym odcieniu
- wstężyk ogrodowy – ma małą i płaską skorupę w żółtym lub brązowym kolorze
- pomrowik plamisty – ślimak bez muszli, przybiera kolory od odcieni bieli do czerwieni i brązu , swoją nazwę zawdzięcza plamom na korpusie, są to zazwyczaj ciemne kropki lub paski
Mamy nadzieję, że wiesz już jak pozbyć się ślimaków z ogrodu i będziesz szczęśliwym posiadaczem roślin bez szkodników!
Zobacz także: