Ogród barokowy – najważniejsze cechy
Data publikacji 14 listopada 2022Ogrody francuskie, zwane też barokowymi są popularne od wielu dekad. Urządzone są w stylu francuskim. Trend na nie pojawił się we Francji w XVII wieku. Do czasów obecnych w wielu miejscach na świecie można podziwiać ogród barokowy. Warto dowiedzieć się, czym się on cechuje.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- czym charakteryzuje się ogród barokowy
- ogród i budowle w stylu barokowym
- roślinność w ogrodzie barokowym
Zobacz także: Ogród japoński – piękno i prostota
Czym cechuje się ogród barokowy?
Ogrody francuskie cechują się regularnością kompozycji, uformowanymi drzewami oraz krzewami, a ponadto ciekawymi labiryntami. Dodatkowo można podziwiać aleje oraz ciekawie uformowane szpalery. Oprócz tego w ogrodach barokowych można podziwiać tendencję stylu francuskiego. Cechuje go wielka różnorodność. Pośród licznych detali znaleźć można kompozycje roślinne, które zdobią podwórze. Okazuje się, że najbardziej ozdobną częścią ogrodu barokowego są partery uzupełnione rzeźbami roślinnymi. Co więcej, części ogrodów francuskich oddzielają od siebie zjawiskowe szpalery bądź też tworzą osobne aleje. Ogród barokowy jest przepiękny. Od wielu lat można podziwiać go w wielu miejscach Polski. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Często w ogrodach barokowych można podziwiać szachownice, stale zielone otaczające plac, a także teatry ogrodowe. Interesującą ich częścią są również labirynty oraz rzeźby ogrodowe, które przepełnione są dekoracyjnym wazonami z kwiatami. Innym istotnym elementem ogrodu barokowego jest zwierzyniec oraz towarzyszące mu menażerie.
Ogród i budowle w stylu barokowym
Warto zauważyć, że w ogrodach barokowych z pewnością dominuje piękna roślinność. Jednakże ich stałym elementem są przede wszystkim konkretne budowle. Pośród nich można wymienić mury tarasowe oraz schody. Do tego doliczane są ażurowe konstrukcje z metalu bądź z drewna. Przeważnie dzielone są one na berceaux i portyki, belweder, a także na tarasy widokowe. Nie można też zapomnieć o oranżeriach dla roślin egzotycznych. Sprawdź też podstawowe cechy ogrodu renesansowego.
Roślinność w ogrodzie barokowym
Ogrody barokowe od wieków zachwycają swym pięknem. Można je spotkać także w Polsce. Warto dodać, że w ogrodach francuskich stosuje się przeważnie skupiska roślinne tworzące ich całość. Obecnie często wykorzystywane są drzewa. Mowa tutaj o takich gatunkach, jak buk, wiąz, cis, dąb, grab, a także kasztanowiec. Sadzone są też krzewy, czyli leszczyna bądź bukszpan. Dobrze dodać, że w ogrodach barokowych stosuje się też rośliny ciepłolubne. Mowa w tym przypadku o cytrynie, jaśminie oraz pomarańczy. Sporym uznaniem szczycą się też róże. Nierzadko można je podziwiać w ogrodach barokowych. Inną popularną roślinnością są rabaty roślinne ozdobne. W tym przypadku mowa głównie o aksamitkach, nagietkach, bławatkach, narcyzach oraz goździkach.
Przepiękny ogród barokowy
Ogrody francuskie są przepełnione urokiem, dlatego też stanowią idealne miejsce do odpoczynku. Na terenie naszego kraju można znaleźć parę takich przestrzeni. Bardzo popularnym ogrodem barokowym w Polsce jest ten, który znajduje się przy Zamku Królewskim w Warszawie. Warto też wspomnieć o ogrodzie francuskim przy Pałacu Opatów w Gdańsku. Ogrody barokowe od lat zachwycają swym pięknem ludzi z całego świata.
Podsumowując, ogród barokowy to pełen uroku zakątek, zyskujący popularność od XVII wieku. Charakteryzuje się regularnością kompozycji, bogactwem roślinności, alejami, szpalarami i ozdobnymi parterami. Oferuje także architektoniczne elementy, takie jak mury tarasowe, schody, ażurowe konstrukcje, czy oranżerie. Roślinność obejmuje zarówno drzewa i krzewy, jak i rośliny ciepłolubne, róże czy rabaty ozdobne. Popularne ogrody barokowe w Polsce, takie jak przy Zamku Królewskim w Warszawie czy Pałacu Opatów w Gdańsku, zachwycają swoim pięknem i stanowią idealne miejsce do relaksu.
Sprawdź również: