Klimatyzacja domowa – co warto o niej wiedzieć?
Data publikacji 9 grudnia 2021
Wyraźne ocieplenie klimatu sprawiło, że temperatury w lecie znacznie przekraczają 30 stopni Celsjusza. Z tego właśnie powodu coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, by w komfortowych warunkach odpocząć w mieszkaniu.
Zalety klimatyzacji domowej
Zamontowanie klimatyzacji w domu zdecydowanie poprawia komfort przebywania w mieszkaniu. W lecie można dzięki niej obniżyć temperaturę do tej najbardziej komfortowej, ok. 23 stopni. W zależności od modelu, klimatyzacja może posiadać także funkcję grzania. To bardzo dobre rozwiązanie na okres późnej wiosny i wczesnej jesieni. Centralne ogrzewanie wtedy nie działa, a temperatura w mieszkaniu znacznie spada, można wtedy go dogrzać za pomocą klimatyzacji. Klimatyzacja dzięki filtrom bardzo dobrze oczyszcza pomieszczenie z kurzu, grzybów i wszelkich innych alergenów. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób chorujących na astmę lub alergię.
Dodatkowo klimatyzacja zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza. Niektóre modele posiadają także funkcję jonizowania powietrza. Niektórzy uważają, że klimatyzacja jest niezdrowa i powoduje choroby górnych dróg oddechowych. Tak się dzieje w przypadku niewłaściwych zachowań, podobnie jak w przypadku klimatyzacji samochodowej. Ból gardła, przeziębienie może pojawić się wtedy, gdy nagle wyjdziemy z pomieszczenia klimatyzowanego na zewnątrz, gdzie panuje skwar. Zaleca się, by różnica temperatur nie przekraczała 7 stopni Celsjusza, warto więc chwilę postać na korytarzu lub klatce schodowej, by organizm stopniowo przyzwyczaił się do wyższej temperatury.
Co warto wiedzieć o montażu klimatyzacji?
Klimatyzacja powinna być montowana przez uprawnione do tego firmy. Wynika to z ustawodawstwa unijnego, chroniącego przed emisją do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych. Producenci klimatyzatorów nie udzielają gwarancji na urządzenia montowane samodzielnie. Gwarancję można także utracić w przypadku braku okresowego serwisowania.
Na montaż klimatyzacji w budynku wielorodzinnym wymagana jest zgoda wspólnoty, ponieważ podczas montowania skraplacza zmieniona zostaje elewacja budynku, najczęściej nie ma z tym większych problemów. Klimatyzację najlepiej jest zamówić w okresie jesienno-zimowym, kiedy kolejki do montażu są znacznie krótsze. W sezonie letnim na termin trzeba czekać nawet kilka tygodni, choć sam montaż trwa z reguły jeden dzień.
Jak wybrać klimatyzację do domu?
Klimatyzator należy przede wszystkim dobrać do powierzchni pomieszczenia, które ma schłodzić. Przyjmuje się, że do schłodzenia 10 m2 potrzebny jest model o mocy 1kW. Planując klimatyzację w domu, warto jeszcze wziąć pod uwagę liczbę pomieszczeń do schłodzenia, bo zamiast wariantu split, można wybrać multisplit z jednym skraplaczem na zewnątrz, do którego podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Klimatyzacja musi być serwisowana co roku, w przeciwnym wypadku gwarancja traci ważność.
Podczas wizyty serwisowej klimatyzacja w Krakowie lub innym polskim mieście powinna zostać sprawdzona pod kątem szczelności całej instalacji i ewentualnie uzupełniona o czynnik chłodniczy. Przeczyści także jednostkę wewnętrzną. Co jakiś czas należy także odgrzybić klimatyzację oraz wymienić filtry. Regularne przeglądy zapewnią nie tylko sprawne działanie klimatyzacji, ale także dobrą jakość powietrza w mieszkaniu. Klimatyzacja obecnie nie jest już luksusem i można kupić ją do 2000 zł, do tego trzeba doliczyć koszt montażu ok. 1000 zł. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę fakt, że prawidłowo eksploatowana może służyć nawet 30 lat. Także eksploatacja klimatyzacji jest tania i nie podnosi znacząco rachunków za energię elektryczną.