Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Kilka prostych sposobów
Data publikacji 31 października 2023Mrówki w ogrodzie nie są czymś nadzwyczajnym, często widzimy je w naszych ogrodach. Czasem jednak mogą stać się uciążliwe, zbyt dużo mrówek może wyrządzić dużo szkód. Istnieje dużo prostych, domowych sposobów, dowiedz się jak pozbyć się mrówek z ogrodu, nawet bez sięgania po chemikalia.
Sprawdź też: Ogród barokowy – najważniejsze cechy
W poniższym artykule dowiesz się:
- Jakie są negatywne skutki mrówek w ogrodzie?
- Jakie są domowe sposoby na pozbycie się mrówek?
- Które rośliny odstraszają mrówki?
Mrówki pełnią dużo pożytecznych funkcji w naszym ogrodzie. Jednak gdy kolonia zrobi się zbyt duża zaczną przynosić więcej szkód niż pożytku.
Jakie są negatywne skutki mrówek w ogrodzie?
Bardzo ważne jest monitorowanie ilości mrówek w ogrodzie. Negatywnymi skutkami ich obecności może być: uszkodzenie roślin, korzeni, owoców i kwiatów, przesuszenie gleby spowodowane tworzeniem przez mrówki korytarzy, zniszczony trawnik przez zbudowane na nim mrowiska, uszkodzenia w drewnianych elementach ogrodu – w tarasach, płotach itp. Niektóre mrówki lubią nawet zakłada gniazda w drewnianych konstrukcjach. Najgorszym negatywnym skutkiem jest jednak pojawienie się mszyc a to oznacza jeszcze więcej zniszczeń. Nie martw się, jeśli masz dużo zniszczeń, zaraz zdradzimy jak pozbyć się mrówek z ogrodu!
Domowe sposoby na pozbycie się mrówek
- Mąka kukurydziana
Prostym sposobem na mrówki w ogrodzie jest rozsypanie mąki kukurydzianej w miejscach, w których widzisz owady. Następnie mrówki zabierają mąkę do mrowisk i żywią się nią co skutkuje ich śmiercią, ponieważ mąka kukurydziana pęcznieje w ich przewodzie pokarmowym.
- Wrzątek
Możesz spróbować zalać mrowisko wrzątkiem, doprowadzi to do wyginięcia zamieszkującej je kolonii. Czasem jednak ten sposób nie jest wystarczający, ponieważ robotnice z czasem odbudowują swoje gniazdo. Metoda ta wymaga też uważności, bo trzeba zalać wszystkie gniazda na raz.
- Pułapki z miodu
Wystarczy wystawić talerzyk z miodem, który mrówki bardzo lubią. Zadziała to jak pułapka, ponieważ mrówki zaczną przyklejać się do miodu i zginą nie mogąc uciec. Warto rano wymieniać miód i oczyszczać talerz ze złapanych mrówek.
- Cynamon
Cynamon to dobry sposób, jeśli chcesz zabezpieczyć warzywniak lub grupę roślin. Rozsyp dookoła cynamon, który stworzy barierę przed mrówkami. Nie jest to jednak ekonomiczne rozwiązanie i działa tylko na małą skalę.
- Ocet
Mrówki, tak jak ludzie, nie lubią zapachu octu. Jeśli wylejesz ocet w ogrodzie, insekty będą omijać to miejsce szerokim łukiem.
- Wyciąg z czosnku
Kolejnym sposobem jest wyciąg z czosnku. Zalej czosnek wodą i odstaw na kilka godzin a następnie po odcedzeniu polewamy miejsce, gdzie pojawiają się mrówki. Podobnie zadziała też wyciąg z wrotyczu lub pokrzywy.
- Donica z trocinami
Idealnym sposobem do zastosowania w ogrodzie jest włożenie trocin do doniczki. Wsyp trociny do glinianej doniczki, ubij mocno aby się nie wysypywały. Taką doniczkę postaw przy mrowisku. Po pewnym czasie mrówki przeniosą się do doniczki i będziemy mogli bezpiecznie wynieść je w dalekie miejsce.
Jeśli w twoim ogrodzie znajdują się ślimaki lub mszyce to także mogą one wyrządzić szkody w twoim ogrodzie.
Zobacz także: Jak długo żyją szczury domowe i od czego to zależy?
Rośliny odstraszające mrówki
Sprawdzonym sposobem na pozbycie się mrówek z ogrodu są rośliny, które odstraszą je swoim zapachem. Jak pozbyć się mrówek za pomocą roślin? Najlepiej sprawdzą się:
- nagietek lekarski
- lawenda
- mięta
- dalia
- wrotycz
- majeranek
- tymianek
- czosnek
- rozmaryn
- bazylia
Jak widać jest dużo sposoby na walkę z mrówkami. Pamiętaj, żeby nie wytępić ich całkowicie, mrówki są też przydatne. Niewiele potrzeba by znów cieszyć się wypoczynkiem w naszym ogrodzie!
Sprawdź też: jak pozbyć się much ze swojego domu.