Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Gdzie zainstalować pompę ciepła

Gdzie zainstalować pompę ciepła, aby uniknąć problemów z jej działaniem?

Data publikacji 2 grudnia 2022


Coraz częściej porusza się temat alternatywnych źródeł energii. Popularnością cieszy się nie tylko fotowoltaika, ale także ekologiczne pompy ciepła. Czym właściwie są te urządzenia i gdzie je najlepiej zainstalować

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest to urządzenie grzewcze, które oddaje energię pobraną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. To rozwiązanie ekologiczne, gdyż pozyskuje nawet 75 procent energii pochodzącej ze środowiska naturalnego. Ponadto umożliwia ono znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń. Sprzęt ten jest właściwie bezobsługowy, a oprócz tego jego koszty eksploatacji są bardzo niskie. Pompa ciepła nie wymaga posiadania komina, kotłowni czy przechowywania materiału grzewczego. Aby cieszyć się z jej prawidłowego działania, wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce instalacji jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.

Pompa ciepła- co wziąć pod uwagę, podczas wyboru miejsca instalacji?

Wybierając miejsce montażu, weźmy pod uwagę takie czynniki jak:

  • generowany poziom hałasu przez to urządzenie,
  • wygodny dostęp do ważnych podzespołów (w razie usterek),
  • wymiary jednostki,
  • współpracującą z pompą ciepła instalację.

Wymiennik pompy ciepła musi znaleźć się na zewnątrz, natomiast jednostkę wewnętrzną można umieścić właściwie w dowolnym miejscu, takim jak schowek pod schodami, pokój na strychu, hol.

Gdzie zainstalować agregat pompy ciepła?

Lokalizacja agregatu musi spełniać pewne warunki. Niezwykle ważna jest odległość od miejsca połączenia instalacji pompy ciepła z instalacją grzewczą w budynku. Dobrze, jeśli ta odległość będzie wynosić maksymalnie 20-30 m, jednak im będzie ona krótsza, tym lepiej. Jeśli pompa ma być też wykorzystywana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w okresie letnim, wówczas jednostka nie powinna znajdować się w miejscu intensywnie nasłonecznionym. Temperatura powietrza, od której urządzenie odbiera energię, nie powinna być wyższa niż 35 stopni. Agregat powinien znaleźć się minimum 30 cm nad ziemią czy dachem, gdyż z jego parownika wydobywa się woda, która zimą zamarza. Mogłaby ona doprowadzić do jego zablokowania się, tak samo, jak śnieg gromadzący się wokół urządzenia.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej konstrukcji pod jednostkę zewnętrzną. Podstawa pod pompę ciepła jest bardzo wygodnym i prostym sposobem na to, aby urządzenie było chronione, a przy tym nie przeniosło drgań na budynek, jak ma to miejsce w przypadku zawieszenia agregatu na elewacji. Podstawy pod pompę ciepła można zakupić między innymi u producenta Pekabet. Nie bez znaczenia jest też poziom hałasu generowany przez sprzęt. Nie powinien on zakłócań życia zarówno domowników, jak i sąsiadów. Dobrze, więc jeśli urządzenie znajdzie się w pewnej odległości od okien domu, jak i ok. 4 m od granicy działki.

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?