Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom jaka wilgotność w domu

Czy wiesz jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w twoim domu?

Data publikacji 31 października 2023

Jakość powietrza, którym się otaczamy ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, ma także wpływ na odczuwalną temperaturę oraz żywotność domowych sprzętów.  Kiedy ostatnio sprawdzałaś stan powietrza oraz czy wiesz ile powinna wynosić wilgotność powietrza w twoim domu?

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak zmierzyć wilgotność powietrza
  • Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu
  • Jakie są przyczyny zbyt wysokiej wilgotności 
  • Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza

Jeśli zastanawiałeś się dlaczego okna w domu parują, to znak, że wilgotność w twoich pomieszczeniach nie jest prawidłowa.

jaka jest optymalna wilgotność w domu

Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Niestety do sprawdzenia wilgotności powietrza nie wystarczy nam sam termometr. Musimy zaopatrzyć się w wilgotnościomierz inaczej nazwany higrometr. Najprostszym w użytkowaniu urządzeniem są sprzęty elektrolityczne zwane psychometrami. ponieważ same pokazują dokładny pomiar wilgotności powietrza.

Optymalna wilgotność powietrza w domu

Skoro dowiedzieliśmy się już czego potrzebujemy do pomiaru wilgotności, możemy ocenić czy mieści się ono w normie. Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? Najlepiej czujemy się, gdy wilgotność wynosi 40-60%. Taki zakres jest korzystny nie tylko dla nas, ale również dla wyposażenia, mebli, ubrań i książek. Poziom wilgotności zależny jest od temperatury, dlatego jeśli jest cieplej w pomieszczeniu to wilgotność powinna być bliższa dolnym wartościom  (45-55%), a gdy jest zimniej to wartość może wynosić nawet 60-65%.

Przyczyny zbyt wysokiej wilgotności w domu

Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche lub zbyt wilgotne zaczniemy odczuwać negatywne skutki dla naszego organizmu. Dlatego dobrze jest poznać przyczyny powstawania zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu: 

  • nadmiar pary wodnej, która zaczyna skraplać się na płaskich powierzchniach, może się to wydarzyć podczas domowych czynności takich jak pranie, gotowanie, suszenie, prysznic, kąpiel itp.
  • wilgoć wygenerowana przez człowieka podczas oddychania lub pocenia się
  • zbyt mała odległość od akwenów wodnych
  • zła hydroizolacja fundamentów budynku, przez którą może pojawić się wilgoć w piwnicy 
  • przemarzanie ścian wywołane brakiem izolacji cieplnej budynku 
  • wycieki z nieszczelnych rur pralki, zmywarki lub innych sprzetów gospodarstwa domowego 
optymalna wilgotność powietrza w domu

Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w domu

Wiemy już jaka powinna być odpowiednia wilgotność powietrza w naszym domu. Jest to niezwykle ważne, bo wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Jeśli jest u nas zbyt duża wilgotność możemy skorzystać z domowych sposobów obniżenie wilgotności, na przykład: skrócić kąpiele, gotować potrawy w garnkach z przykrywkami lub używać okapu, który pochłania parę wodną. Trzeba również pamiętać by codziennie wietrzyć pomieszczenia oraz by zadbać o właściwą wentylację w kuchni i łazience. Warto wiedzieć też, jak prawidłowo uszczelnić okna. Jeśli te sposoby nie wystarczą warto zainwestować w dobry osuszacz powietrza bądź wentylator. 

Jeśli natomiast powietrze jest u nas za suche możemy spróbować napełnić garnek wodą i położyć go obok źródła ciepła. Jeśli wolicie profesjonalne sposoby to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczacza z funkcją nawilżacza. 
Temperatura i wilgotność to główne parametry powietrza, które wpływają na klimat naszych wnętrz. Pamiętaj, że w pomieszczeniu powinno być od 20 do 22°C oraz od do 60% wilgotności.

Zobacz także: Jak długo żyją szczury domowe i od czego to zależy?

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?