Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród ogród renesansowy

Ogród renesansowy – podstawowe cechy

Data publikacji 23 kwietnia 2021

Renesans był okresem zwanym inaczej odrodzeniem. To epoka przypadająca głównie na XVI wiek, w której dominował humanizm. Bardziej interesowano się nie tylko technologią, literaturą i sztuką antyczną, ale także przyrodą. Poczucie piękna było bardzo ważne, dlatego właśnie wtedy został zaprojektowany, klasyczny ogród renesansowy, znany również jako włoski. Czym charakteryzowały się ogrody renesansowe?

Z artykułu dowiesz się o:

  • Podstawowe cechy renesansu
  • Typy ogrodów renesansowych
  • Kompozycja ogrodu
  • Roślinność i woda
  • Ogród renesansowy w Polsce

Sprawdź również: Dlaczego paprotka usycha? Praktyczne porady i rozwiązania

Renesans – cechy podstawowe

Istotą renesansu był powrót do źródeł kultury starożytnej, a także rozwój wiedzy przyrodniczej i nowych metod badań naukowych. W tym okresie odrodziły się sztuki piękne, a także filozofia i literatura. Najważniejszymi cechami renesansu były:

  • powrót do źródeł kultury starożytnej (zwłaszcza do antyku rzymskiego),
  • rozwój wiedzy przyrodniczej i nowych metod badań naukowych,
  • odrodzenie sztuk pięknych,
  • rozwój filozofii i literatury.

Typy ogrodów renesansowych

Renesansowe ogrody kwaterowe były popularne wśród elit renesansu, a ich układ odzwierciedlał strukturę urbanistyczną miast. Miały często wyraźną symetryczną formę, a ich elementy skupiały się wokół wejścia. Ogrody kwaterowe często miały fontanny i rzeźby, które stanowiły ważne elementy dekoracyjne.

Ogrody dziedzińcowe były popularne wśród średniej klasy renesansu. Ich układ nawiązywał do układu ogrodów kwaterowych, ale był bardziej rozległy i otwarty. Ogrody dziedzińcowe często miały sadzawki i kaskady, które dodawały uroku całemu otoczeniu.

Ogrody tarasowe były popularne wśród najbogatszych elit renesansu. Miały wyraźnie wydzielone strefy, które można było oglądać z górnych tarasów. Ogrody tarasowe często miały piękne widoki, które można było podziwiać z górnych tarasów.

Kompozycja ogrodu

Dziś wielu ludzi pragnie inspirować się ogrodami włoskimi. Nic dziwnego. Były one bowiem bardzo eleganckie. Ogrody renesansowe podzielone na tak zwane kwatery w formie kwadratu i otoczone niskim żywopłotem, miały drogi skrzyżowane pod kątem prostym. Budynki mieszkalne wyznaczały cały układ kompozycyjny, a cechą charakterystyczną były specyficzne, regularne ornamenty z geometrycznymi wzorami (królował motyw koła, łuku albo gwiazdy). Często można było spotkać ozdobienia węzłowe, magiczne i przyciągające wzrok, z rzędami barwnych kwiatów i oraz ziół, które przeplatając się ze sobą, tworzyły jedyną w swoim rodzaju plecionkę.

Roślinność i woda – ważne aspekty

Opisaliśmy już kompozycję. Teraz pora przejść do samej roślinności oraz elementów wodnych. Ogród renesansowy był terenem zielonym, w którym sadzono głównie bukszpan. Ale obok niego nie brakowało także zimozielonych cyprysów, drzewek laurowych, róż, bratków, malw, irysów i wielu rodzajów ziół. Natomiast, jeżeli chodzi o wodę, to znajdowała się ona w fontannach położonych w centralnym miejscu ogrodu włoskiego. Miały one kształt symetrycznego wieloboku, koła albo kwadratu. Wyróżniały się również pięknie zdobionym trzonem, którego zadaniem było podtrzymywanie trzech czasz.

Zobacz także: Ogród barokowy – najważniejsze cechy

Ogród renesansowy w Polsce – różnice

W naszej ojczyźnie ogród renesansowy także stał się dość szybko popularny. Jednak zamiast krzewów iglastych i wyżej wymienionych gatunków roślin, znajdowały się w nim przede wszystkim drzewa liściaste, takie jak lipa czy grab pospolity. Obszar ten nie był tak okazały jak w przypadku zagranicznych ogrodów. Co więcej, na jego układ nie wpływała konstrukcja rezydencji i zamku, a lokalizowano go najczęściej gdzieś poza fortyfikacjami albo obok siedzib biskupów. Nie przykładano szczególnej uwagi do estetycznych walorów. Ważniejsza była jednak praktyczna użyteczność połączona z odpowiednią kompozycją. Dlatego jako całość, ogród włoski bardziej przypominał teren zielony z epoki gotyku niż renesansu, choć przyciągał wzrok nowoczesnymi formami. Warto także nadmienić, że czasem wyodrębniano w nim mniejsze ogródki, w których odpoczywano po ciężkim dniu.

Podsumowanie

Renesansowe ogrody słyną ze swojej harmonii i elegancji. Zostały stworzone, aby cieszyć oko i ducha. Są one uznawane za jedne z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych ogrodów na świecie.

Ogród renesansowy to miejsce, w którym można się poczuć jak w raju. Piękne kwiaty, egzotyczne rośliny, regularne kształty i urokliwe fontanny sprawiają, że są to miejsca wyjątkowe i niepowtarzalne. Każdy, kto choć raz odwiedził taki ogród, na pewno zapamięta go na długie lata.

Zobacz również: Jak wykonać wiosenne kompozycje kwiatowe w donicach?

Redakcja andoor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?