Minimalne wymiary garażu a przepisy – o czym pamiętać?
Data publikacji 23 września 2022Osoby noszące się z zamiarem budowy garażu powinny zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Podczas przygotowywania projektu garażu warto pamiętać między innymi o dokładnym zmierzeniu pojazdu. Wymiary garażu i jego budowa to bardzo ważny element dla osób posiadających samochód, który wymaga starannego zaplanowania.
Zobacz także: Co na podłogę w garażu?
Budowa garażu – o czym pamiętać?
Budowa garażu to kwestia wymagająca starannego zaplanowania. Wybór odpowiedniej lokalizacji oraz dokładne zmierzenie samochodu to tylko jedne z wielu czynników umożliwiających konstrukcję wygodnego i funkcjonalnego garażu.
Przed przystąpieniem do budowy garażu koniecznie trzeba zadbać między innymi o dokładne zmierzenie samochodu. Podczas wykonywania pomiarów pojazdu warto mieć na uwadze nie tylko jego długość i szerokość, ale także i wysokość auta. Oprócz tego samochód najlepiej będzie mierzyć przy otwartych drzwiach. Zapewnienie dodatkowej przestrzeni, umożliwiającej swobodne wsiadanie do samochodu pomoże w stworzeniu wygodnego i praktycznego garażu. Poza tym podczas mierzenia samochodu należy mieć na uwadze także dodatkowe elementy wyposażenia pojazdu takie jak hak holowniczy czy antena samochodowa.
Minimalne wymiary garażu jednostanowiskowego
Według aktualnie obowiązujących przepisów minimalny wymiar stanowisk do parkowania przeznaczonych dla samochodów osobowych wynosi 2,5 m szerokości oraz 5 m długości. Oprócz tego w zapisach regulujących rozmiary miejsc postojowych można znaleźć wzmiankę mówiącą o tym, że odstęp pomiędzy dłuższą krawędzią stanowiska a ścianą powinien wynosić minimum 0,3 m.
Podczas budowy garażu przeznaczonego dla jednego samochodu warto mieć na uwadze funkcjonalność oraz wygodę wybieranych rozwiązań. Dobrym pomysłem może okazać się postawienie nieco większego garażu. Dodatkowa przestrzeń może zostać wykorzystana między innymi jak miejsce na praktyczny schowek.
Standardowe wymiary garażu dwustanowiskowego
Garaż dwustanowiskowy to rozwiązanie, które pozwala na swobodne zaparkowanie 2 pojazdów. W przypadku garażu dwustanowiskowego niezwykle ważne okaże się nie tylko zapewnienie wystarczającej ilości miejsca dla obydwu pojazdów, ale także zachowanie odpowiednich odstępów od ścian.
Standardowe, minimalne wymiary garażu dwustanowiskowego wynoszą 5,6 m szerokości. Warto pamiętać o tym, by podczas budowy garażu wziąć pod uwagę nie tylko szerokość samochodów, ale również wysokość pojazdu oraz rodzaj bramy garażowej. W nowoczesnych garażach najlepiej sprawdzą się wygodne i funkcjonalne bramy automatyczne.
Dlaczego warto zdecydować się na budowę garażu?
Posiadanie garażu niesie ze sobą szereg rozmaitych korzyści. Warto pamiętać o tym, że odpowiednio skonstruowany garaż umożliwia między innymi skuteczne zabezpieczenie samochodu przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Ponadto auto zaparkowane w garażu jest chronione przed aktami wandalizmu i kradzieżą.
Co więcej przestronny i odpowiednio wyposażony garaż może pełnić także rolę warsztatu, stając się ulubionym miejscem każdego majsterkowicza. Ponadto w nieco większym garażu, oprócz samochodu, można przechowywać również nieużywany sprzęt, narzędzia czy domowe przetwory. Sprawdź ile kosztuje wybudowanie garażu blaszanego.
Zobacz też: