Odprowadzenie wody deszczowej – najważniejsze informacje
Data publikacji 13 kwietnia 2021Intensywny deszcz i pochmurna pogoda sprawiają, że mamy bardzo kiepski nastrój. Nie możemy wyjść na dwór bez parasola i odpowiedniego stroju. Ale woda opadowa nie tylko źle wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Ma znacznie groźniejsze właściwości. Podmywa fundamenty domów i powoduje tworzenie się błota. Pojawiają się wtedy widoczne pęknięcia mogące spowodować zachwianie całej konstrukcji. Do tego rozmnażają się liczne mikroorganizmy (np. grzyby). Dlatego ważne jest odprowadzanie deszczówki.
Zobacz także: https://www.andoor.pl/czy-w-garazu-powinien-znajdowac-sie-odplyw-wody/
Przepisy prawne a odprowadzenie wody deszczowej
Jeśli owej czynności nie dokonamy w porę, to nie dość, że mogą nas czekać kosztowne naprawy szkód, to jeszcze zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Dlaczego? Ustalono bowiem pewne przepisy, które szczegółowo definiuje Ustawa Prawo Wodne Dz.U.2012.145. Według nich każdy właściciel posesji musi rozwiązać sprawę związaną z odprowadzaniem wód opadowych. Na swojej działce powinien posiadać kanalizację, która to umożliwia albo ewentualnie przeprowadzić takie zadanie w innych sposób. Wystarczy, że rozprowadzi deszczówkę na własny obszar (chodzi tylko o powierzchnię nieutwardzoną i chłonną, np. zbiornik retencyjny).
Jak odprowadza się wodę deszczową?
Znając akt prawny, można przystąpić do całej, dość trudnej operacji. Należy ją przeprowadzić tak, aby woda równomiernie wsiąkała w grunt, a jej nadmiar nie spływał w głąb posesji sąsiednich działek. W niektórych przypadkach warto skorzystać ze specjalnych urządzeń do magazynowania i mechanicznego oczyszczania wody opadowej. Dzięki nim przedostanie się ona najpierw z powierzchni dachu do tzw. rur spustowych, a następnie do zbiornika podziemnego. Tam dokonywana jest odpowiednia filtracja. To bardzo ciekawe i sprawdzone rozwiązanie. Odprowadzenie wody deszczowej przy pomocy takiego systemu rynnowego (czasem można też zastosować tzw. odwonienie liniowe, w które skład wchodzi kanał i ruszt) staje się dużo łatwiejsze i jednocześnie szybsze.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Istotne jest także to, że tak odprowadzona i oczyszczona z wielu zabrudzeń woda deszczowa może być bez żadnych obaw powtórnie wykorzystana, chociażby do celów gospodarczych (podlewania roślin w zielonym ogrodzie). Gromadzi się bowiem w zbiorniku mającym odpowiednie rozmiary (głębokość oraz szerokość) i właściwości. Brzmi świetnie, prawda? Pamiętajmy także, że montując zgodnie z przepisami bardzo nowoczesny system służący do rozprowadzania deszczówki, będziemy mieć niższe rachunki związane z opłatami za zużycie wody.